Jdi na obsah Jdi na menu
 


Častá onemocnění

28. 11. 2006

ČASTÁ ONEMOCNĚNÍ


Obrazek

LEPTOSPIRÓZA

* Z hlodavců se na psy přenáší leptospiróza ve dvou formách. Horečka, apatie, nechutenství a žloutenka jsou příznačné pro Weillovu chorobu, krvavé průjmy, žízeň a vřídky na sliznicích pro Stuttgartskou formu.

TEPLOTA
* Jakou má pes teplotu? 37,5 až 39°C u mladých psů je možná teplota až 39,5°C.

OČKOVÁNÍ
* Štěně ve věku 6-8 týdnů můžete nechat očkovat proti psince, parvovirové infekci, infekční hepatitidě, psincovému kašli a coronavirové infekci, leptospiróze, vzteklině. Schéma určí veterinář, měli byste se vejít do 800 až tisícikoruny. Přidat můžete i vakcínu proti lymeské borelióze za 500 Kč. Každoroční přeočkování psa je za 250-450 Kč.

VNITŘNÍ PARAZITI
* (škrkavky, tasemnice) způsobují zažívací potíže, hubnutí, tření konečníku o zem. Pomůže odčervení, cena odčervovacích tablet záleží na váze a stojí 40 Kč na 10 kg psa.

PSINKA
* Přichází ve vlnách zejména na podzim a zjara, ohrožuje zejména mladé psy do jednoho roku ve formě plicní, střevní, nervové nebo kožní. Ve všech případech začíná psinka zvýšenou teplotou, chvěním, nechutenstvím, malátností. Pak se přidá výtok z nosu nebo průjem, záškuby svalstva.

VZTEKLINA
* Nakažlivé onemocnění centrální nervové soustavy, projevuje se nejdříve apatií, změnami chování. Teplota vyskočí nad 40°C, po prvním až třetím dnu se dostavuje zuřivost, později zvíře ochrne a umře. Očkování je povinné.

UŠNÍ POTÍŽE
* Onemocnění zevního zvukovodu je časté a většinu dobře léčitelné. Pes třepe hlavou, škrábe se , ucho oteče a je citlivé na dotek.

PARVOVIRÓZA
* Parvoviróza postihuje především štěňata ve věku 6 až 12 týdnů. Štěně zvrací, má horečku, nežere, v páchnoucím průjmu se objevuje krev. Rychle dochází k těžké dehydrataci.


from:www.jorksir-endy.estranky.cz


PRAVDA O ČOKOLÁDĚ

Srdeční kolaps u psů kvůli čokoládě

Jak může čokoláda uškodit Vašemu čtyřnohému příteli? Možná budete překvapeni, jak je pro něho nebezpečná.

Obvzláště k vánocům a jiným velkým svátkům patří neodmyslytelně čokoláda (figurky, velikonoční zajíčci, ...). Co u lidí problémy nezpůsobuje, může být pro psy smrtelné, neboť pes je ohrožen produkty z kakaa, které obsahuje toxin Theobromin a kofein.

Smrtelná dávka pro psa je 100-200 mg na 1 kg živé hmotnosti psa. Tj. cca 3 tabulky mléčné čokolády nebo 1 tabulka hořké čokolády pro 10-15 kg psa mohou být smrtelné. Jak by to asi bylo u tak malého psa, jakým je jorkšírský teriér!!!

Psi dostanou po 4 až 12 hodinách po příjmu čokolády zvracení a průjem, dále pak třesavku, svalové křeče, ochabují jim zadní končetiny a nakonec umírají na srdeční selhání. Psi, kteří trpí epilepsií, mohou reagovat i na velmi malé množství Theobrominu.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář