Jdi na obsah Jdi na menu
                             KOSMETICKÉ RADY


Obrazek
OBECNÉ RADY
Štěňata se začínají koupat již v 7 týdnech věku, ze začátku používáme pouze Jemný šampon s kondicionérem, již to je dobrá výživa pro srst a základ pro udržení její kvality, štěňátka je nutné vždy důkladně vysušit fénem!!!
* ve 4 měsících přidáme kondicionér, podle typu srsti a vyzkoušení na daném jedinci se rozhodneme, zda budem používat Botanický nebo Proteinový kondicionér (pro každý typ srsti se hodí jiný )
* od 6 měsíce většinou začínáme srst natáčet (srst našich pejsků je velmi kvalitní a roste velmi rychle, proto je dobré začít takto brzy, při tomto způsobu má pes ve věku 12 měsíců srst delší než po zem, menší jedinci už mnohem dříve). Při natáčení musíte používat olej (Prvosenkový nebo Lanolinový, případně Norkový sprej). * do vousů a na srst na hlavě používáme vitaminový kondicionér, srst po něm roste mnohem rychleji a neničí se
* nečešte suchou srst, při česání používejte Hydratační sprej s norkovým olejem, Antistatický sprej a pokud pejska nenatáčíte, tak výborný je roztok Prvosenkového oleje (smíchaný s vodou do rozprašovače). Pokud Vám nevyhovuje olej (tj. třeba u nevýstavních jedinců), stačí si do rozprašovače udělat roztok z Proteinového nebo Luxusního kondicionéru.
* při používání oleje (při natáčení) je velmi důležité při koupání jednou za čas použít Osvěžovač a stabilizér kůže a srsti pro získání správného pH pokožky
* pokud už je srst zničená předchozím nevhodným způsobem péče a použitím nekvalitní kosmetiky ( srst je jemná, létavá, polámaná a přesušená), tak téměř zázraky během 2 měsíců udělá směs Lanolinového oleje a Proteinového kondicionéru

Slzení 

* na znečištěnou srst pod očima je ideální denně používat Super bělící gel, který je také vynikající pro odstranění skvrn od moči nebo pro odstranění tmavších pruhů v bílé srsti. Osvědčila s mi kombinace tohoto gelu se speciálním krémem pod oči, který pohlcuje vlhkost - můžete ho sehnat u paní Kupicové - ch.st. Monwhite Star nebo koupit v zahraničí.
* ovšem nejdůležitější pro udržení čistého vzhledu míst pod očima je udržování těchto míst stále v suchu, tj. stálé vysušování a zasypávání kukuřičným škrobem
* slzení je dále ovlivněno mnoha vnějšími i vnitřními faktory - jako je druh krmení, kvalita vody, celkový zdravotní stav psa - např. ušní infekce Česání
* kartáče a hřebeny

Frekvence česání

* Samozřejmě že záleží na kvalitě a typu srsti, ale rozhodující úlohu hraje i celková vitalita, živost a pohyblivost psa. Obecně 1 - 2x týdně.
* Při jakémkoli náznaku, že začíná být se srstí problém - stává se matnou a lehce se plstí, nejde hladce rozčesat doporučuji okamžitě vykoupat, při přetrvávajících problémech koupejte klidně každý týden nebo i častěji, dobré je alespoň v těchto případech použít olej.
* Další možnost práce se srstí v podstatě bez česání je ten, že pejska budete pravidelně každý týden koupat a srst mezi koupáním bude hodně mastná, to potom nemusíte česat během týdne vůbec. * Důležité je upozornit, že i ostříhaného pejska je nutné česat. Dorůstající srst se plstí ještě mnohem více a rychleji než kvalitní zralá dlouhá srst! Pokud budete chtít nechat ostříhanému pejskovi nechat opět narůst dlouhou srst čeká Vás min. 6 měsíců spousta práce. Rovněž po ostříhání není srst tak kvalitní a i u jedinců, kteří měli srst rovnou, se začne vlnit.


VÝSTAVNÍ PES

Mezivýstavní péče Natáčení natáčky 
* Srst, která se natáčí musí být mastná!, aby se v natáčkách nelámala. Většinou používáme Prvosenkový olej, u jedinců s hustou srstí a u méně kvalitní srsti je výhodnější použít Lanolinový olej v kombinaci s Proteinovým kondicionérem.
* Postup je tento: koupání 1. Vybělovací šampon (nejlépe odstraní veškeré nečistoty a zejména olej), 2. Jemný šampon s kondicionérem (po něm se srst neplstí), 3. Botanický kondicionér-vypláchnout (nechávám ale určité množství kondicionéru v srsti) 4. Prvosenkový olej - nevyplachovat. nebo 3. Roztok Lanolinového oleje a Proteinového kondicionéru - vypláchnout (lanolin zůstane v srsti)
* Čas od času - podle stavu kůže - použijte mezi šamponem a kondicionérem Osvěžovač a stabilizér kůže a srsti, pokožka tak získá správné pH a se srstí se bude dobře pracovat.
* Psa důkladně vysušíme fénem, počítejte s tím, že čím je srst mastnější tím déle trvá sušení a poté natočíme srst do natáček. * natočené psy přečesáváme vždy podle potřeby, jsou jedinci, které musíme přečesávat obden, jiní vydrží až týden nepřečesaní (ze začátku je dobré natáčky kontrolovat každý den, abyste zabránili případnému zaplstění * při přečesávání vždy kontrolujte mastnotu srsti, srst nesmí být nikdy suchá, já při přečesávání do konečků srsti kapu 2 - 3 kapky čistého Prvosenkového oleje nebo používám Hydratační sprej s norkovým olejem, který je skutečně skvělý i pro případná zacuchaná místa v srsti
* gumičky na natáčkách nikdy moc neutahujte, vždy je lepší, když natáčka spadne, než když se pod gumičkou srst přetrhne (já používám výhradně originální gumičky, vždy obtočím natáčku jen 2 krát)
* Znovu vykoupejte podle potřeby, většinou každých 14 dní. Pejska, který se hodně pohybuje venku nebo v prašném prostředí je třeba koupat častěji, na mastnou srst se rychle chytá špína a prach a při přečesávání se tím srst obrušuje a tím se celkově zhoršuje její kvalita. Proto špinavého mastného psa raději nečešte, ale rovnou vykoupejte.

Příprava na výstavu
* Dlouhosrstá plemena se koupou většinou těsně před výstavou, ale jsou i výjimky, které je potřeba vykoupat o něco dříve, aby se srst dostala do ideálního stavu.
* Postup je v podstatě stejný jako u mezivýstavní péče, pouze se nepoužívá olej. Dále lze použít velké množství speciálních prostředků, abyste dosáhli požadovaného efektu. * Postup: 1. Vybělovací šampon (nejlépe odstraní veškeré nečistoty a zejména olej), 2. Jemný šampon s kondicionérem nebo u světlých barev srsti 2. Rozjasňovací šampon (obsahuje enzymy, zesvětluje a rozzáří srst) nebo 2. Šampon na tvrdou srst - když je potřeba zachovat co nejpevnější strukturu srsti 3. Botanický kondicionér - pro dosažení padavé srsti - vypláchnout jen zlehka nebo 3. Proteinový kondicionér - pro zvětšení objemu srsti - čím méně vypláchnete, tím bude objem srsti větší nebo 3. Botanický kondicionér zvýrazňující barvy - Platinum - pro světlé psy - Midnight - pro černé a stříbrné barvy - Red/Brown - pro červené, hnědé, plavé barvy Tento kondicionér působí jako přeliv, nikdo nepozná že nejde o přirozenou barvu psa. (Snad nejvíce je oblíbený u jorků, pudlů, kníračů, briardů…)

Specialní přípravky
* Pokud máte problém s vlnitou srstí, použijte do ještě vlhké srsti malé množství Narovnávače srti a pomocí kartáče vyfoukejte dohladka. Toto narovnání je dlouhodobé, odolá dokonce i velké vlhkosti a vydrží i několik dní. Je vynikající rovněž pro nápravu tzv, krepaté nebo přesušené srsti, která se po jeho použití změní téměř k nepoznání v hedvábnou. Je to i výborný prostředek zvyšující lesk. Je nutné se s tímto přípravkem naučit pracovat a několikrát si postup vyzkoušet nanečisto a ne ho rovnou použít na výstavu. Použití menšího množství přípravku v tomto případě znamená obvykle více!
* Pokud potřebujete upravit neposedná nebo nepoddajná místa v srsti, použijte Tvarovací gel. Je také vynikající pro úpravu pěšinek (lhasa apso, tibeťák…) a top knotů.
* Pokud jste doma věnovali spoustu času natažení srsti, tak na výstavách už nepoužívejte žádný sprej, protože srst se s největší pravděpodobností působením vlhkosti opět zvlní.
* Na výstavu je vždy dobré mít připraven Samooplachovací šampon, pro případné "nehody" - šampon se nasprejuje na postižené místo a vysuší se např. papírovou utěrkou.
* Pro finální úpravu před vstupem do výstavního kruhu se hodí: Antistatický sprej - zabrání poletování i hodně zelektrizované srsti, dále je vynikající slabý roztok Luxusního krémového kondicionéru nebo a pro dosažení okamžitého zvětšení objemu srsti roztok Proteinového kondicionéru, který já používám nejraději. A teď už nezbývá nic než zvítězit!
* Po výstavě je většinou potřeba srst natočit, jako nejrychlejší řešení nasprejujte srst Hydratačním sprejem s norkovým olejem a natočte.

NEVÝSTAVNÍ PES

Většina obecných postupů, použitelných na každého pejska zde už byla popsána, záleží jen na majiteli, jak velkou pozornost chce srsti svého miláčka věnovat. Nejjednodušší postup je tento. Česat 2x týdně, při přečesávání používat Norkový sprej, koupat 1x za měsíc - použít šampon a kondicionér (nejlépe Jemný šampon a Botanický kondicionér), příležitostně (např. v létě, když je srst vysušená) udělat olejovou kůru (Prvosenkový olej). Denně ošetřovat okolí očí (Super bělící gel).from:www.yorkshire-club.cz
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

alergie

(Fořtová Jana, 11. 9. 2008 17:48)

Dobrý den, u veterináře zjistili mému psovi 1 ,5 roku jorkšírákovi alergii na roztoče,na sojové boby a tresku. Začala se škrabat a v laboratoři to zjistili. Prosím nemá někdo nějaké zkušenosti a n emohli mi poradit . Nejde to vyléčit
ale nějak zmírnit . Moc děkuji za radu.
Jfortova@centrum.cz