Jdi na obsah Jdi na menu
 
                              PÉČE O STRST A HYGIENA

                                

ObrazekSRST

S péčí o strst začínáme od nejútlejšího věku. Nejdříve stačí štěněti strst jenom pročesat. Je třeba česat denně i několikrát, aby si Vaše štěňátko na tuto činnost zvyklo. Zezačátku se mu to asi nebude moc líbit, ale je třeba se nenechat odradit. Musíte si dát pozor, abyste mu přitom nezpůsobili nějakou bolest. Nejlepší je česat večer, kdy je štěně vyběhané a unavené. Štěně si postavíme na nějaký stoleček s neklouzavou podložkou, třeba molitan s pracím povlakem. Češeme podle směru růstu srsti, od hlavičky po ocásek. Srst rozdělte pěšinkou podle páteře a uhlaďte směrem dolů. Je dobré vzít i kvalitní štětinový kartáč, kerým se srst zbaví prachu a nečistot. Nesmíte zapomenout ani na bříško, hrudník a vnitřní strany nožiček. Po každé stolici byste měli štěňátku otřít mokrým hadříkem zadeček, aby se mu neslepili chlupy a mohlo se znovu vyprazdňovat. Je třeba tuto část pravidelně pročesávat a občas i zastřhnout. Pravidelně stříhejte srst i na přirození štěněte. Zabráníte tím zasychání moče a nepříjemnénu zápachu. Zrovna tak po každém jídle otřeme tlamičku, aby se slepené vousy nepolámaly. Současně s česáním, pokud budete chtít svého jorka vystavovat, zvykáme ho i na "výstavní postoj". Budete po štěněti požadovat, aby vydrželo na podložce stát se vzpřímenou hlavičkou a zvednutým ocáskem. Zatím mu v tom pomůžeme tak, že hlavičku i ocásek jemně přidržíme. První dny stačí i pár vteřin, postupně dobu prodlužujte a štěně chvalte.

KOUPÁNÍ

Štěně není nutné koupat. Po procházce stačí otřít nožičky, případně bříško. Pokud se štěně umaže, můžete nožičky opláchnout v umyvadle a vytřít, případně vyfénovat do sucha. Může se stát, že se Vám štěňátko naparfémuje nějakou nelibou vůní, potom nezbývá nic jiného než štěně vykoupat. Během koupání od pejska neodcházejte, aby nevyskočil ven. Voda má být teplá cca 30 stupňů. Na koupání používáme pouze kvalitní šampon speciálně určený pro štěňátka jorků. Do uší dáme smotek vaty, aby do nich nezatekla voda. Nejdříve srst namočíme. Při nanášení šamponu se vyhněte veškerým krouživým pohybům, aby se srst nezacuchala. Při splachování nechte vodu po srsti volně stékat. Musíte dát pozor, aby se nedostala psovi voda do očí. Po ukončení koupání vodu ze srsti vymačkejte, opět kolmo dolů a zabalte psíka do osušky. Nezapomeňte vyndat vatu z oušek. Potom si pejska postavte na podložku a opatrně ho vyfénujte do sucha. Srst rozčešeme až potom. Mokrá srst se láme.

UŠI

Je potřeba pravidelně jorkovi stříhat ouška. Stříháme je dohola asi do jedné třetiny z obou stran do tvaru písmene V. Chloupky ze zvukovodu je nutné vytrhat. Je to sice štěněti nepříjemné, ale jiná možnost neexistuje.Ucho čistíme vatovým tamponem, ale nezasahujeme hluboko, protože má samočistící schopnost a ušní maz má ochrannou funkci.
Kolem osmého týdne by mělo mít štěně postavené uši. Pokud štěňátko ouška klopí je třeba jim trošku pomoci. Nejdříve se mu pokusíme odlehčit vystříháním a pokud to nepomůže musíme začít ucho podlepovat. Ucho zformujeme do kornoutku a u kořene ucha přelepíme leukoplastí (ne izolepou!!) Ponecháme maximálně 3 dny. Pak leukoplast opatrně nastříhneme nůžami s kulatou špičkou na úzké proužky a opatrně stáhneme po srsti ke špičce ucha. Jeden den necháme ucho odpočinout s pokud ještě nestojí, celou proceduru opakujeme. Když je ucho nezalepené, můžeme jej natřít děstkým olejíčkem a jemně namasírovat, aby chrupavka zesílila. V době růstu trvalého chrupu (tak asi v půl roce) se může stát že štěně ouška sklopí. V tomto případě se většinou po výměně zubů postaví samy.

ZUBY

Mléčný chrup psa má 28 zubů. Zoubky jsou to malé a velmi ostré. Štěně v mléčném chrupu nemá stoličky. Trvalý chrup začíná růst asi kolem 4-6 měsíce. V této době se pejsek snaží pomoci prořezávání zubů tím, že věci kolem sebe náruživě hryže. Je dobré mu dát kousací kostičky a žvýkačky, které mu při výměně zubů pomohou. Kolem 12 měsíců mívá již jork chrup trvalý. Ten se skládá ze 42 zubů. 20 je v horní a 22 v dolní čelisti. Často se u jorků stává, že trvalý chrup začne růst vedle mléčného. Týká se to především špičáků, které mají dlouhý kořen. Přetahováním s hračkou můžete jejich uvolnění pomoci. Někdy dojde k situaci, že má jork zuby dvěma řadami. Mléčné nevypadnou, ale trvalé jsou již venku. V tomto případě je nezbytná pomoc veterinárního lékaře, aby nedošlo k narušení skusu štěněte. Štěně navykneme, aby si nechalo prohlédnou zuby i od cizí osoby. Při výstavách a bonitaci je to nezbytné. Pozor! Pokud ztratí Váš pejsek zub z trvalého chrupu,( třeba při úrazu), nechte si to potvrdit veterinárním lékařem do průkazu původu. Při bonitaci je počet zubů důležitý.

TLAPKY A DRÁPKY

Drápky je třeba udržovat krátké, aby nedeformovaly tlapku. Pes, který chodí často ven, si je obrušuje chůzí. Většinou je však třeba drápky pravidelně zkracovat. Nejlépe se stříhají po koupání a používají se k tomu speciální kleštičky. Při pravidelné údržbě stačí odstranit jen špičku drápku. Pokud si na tento zákrok netroufnete, můžete požádat veterinárního lékaře nebo psí salon. Nezapomeňte i na pátý prst, tzv. paspárek, kde může dráp, pokud na něj budete zapomínat, dorůst velké délky, zarůstat do kůže a působit psovi bolest. Také se může zalomit nebo zachytit, třeba o koberec. Je třeba taky vystříhávat srst mezi drápky. Často se zde zachytávají kamínky a v zimě kousky ledu. Srst mezi prsty také často plstnatí. Úpravu dokončite tak, že srst na tlapce učešete směrem dolů a zastřihnete přečnívající srst do obloučku. Zvláštní pozornost je třeba tlapkám věnovat v zimě, když jsou posolené chodníky. Po každé procházce je třeba tlapky omýt a promastit dětským olejíčkem, případně speciálním krémem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

HRAČKY

(Natálie, 1. 4. 2012 16:06)

hračky můžete dávat psům, pro děti , ale když je roztrhá,nebo rozkouše nemůžete ho hned mlátit nebo bít,proste mu vynadejte rozkazem ,"fuj" nebo "ne".Von si uvědomí že ho trestáte.Hračky jsou nejlepší gumové,nebo velkého plyšáka se šitýma očima.